Активни мерки
1.ПОЖАРОИЗВЕСТИТЕЛНА СИСТЕМА
Пожароизвестителната инсталация е от критично значение за ранното откриване на пожар в една сграда и може да означава разликата между живота и смъртта. Пожарите могат да възникнат по различни начини и на различни места, но въпреки това наличието на пожароизвестителна система е първата ключова стъпка към вашата безопасност. По време на пожар, димът и смъртоносно отровните газове се разпространяват по-далеч и по-бързо от топлината. Това е една причина, поради която повечето жертви на пожар умират от вдишване на дим и токсични газове, а не от изгаряния. Пожароизвестителната система дава възможност за своевременна и незабавна реакция на обитателите в дадена сграда да се евакуират преди да е станало твърде късно и пътят им да бъде блокиран от огън, дим и отровни газове. При наличието на пожарогасителна и пожароизвестителна инсталация, пожарът може да се овладее за по-малко от 1 мин, докато при липсата на такава, средностатистическата реакция за сигнализиране на пожар към Пожарната служба отнема между 2 до 3 минути, през които пожарът значително се е разраснал и шансовете за евакуация драстично намаляват. Между третата и петата минута се достига до критичната точка, когато газовете от горящите материали се възпламеняват и могат да предизвикат експлозия, която да разпръсне топлинна вълна и огнено кълбо, в които случаи до сега никой не е оцелял. По същото време екип пожарникари вече пътува към произшествието. След като пристигнат, на пожарникарите са им необходими поне две минути да подготвят екипировката си, за да започнат да гасят пожара.
2. ПОЖАРОГАСИТЕЛНА ИНСТАЛАЦИЯ
Целта на пожарогасителната инсталация е проста: да създаде подходящите условия за овладяване и загасяне на пожара, чрез:
А) Охлаждане на зоната на горене, като въздейства на повръхността на горящото вещество с пожарогасителни средства или да размеси горящите вещества
Б) Изолира горящите вещества посредством изграждане на преграда между горимите материали, парите и газовете, отделяни от пожара.
В) Разреждане на горящите вещества в зоната на горенето с негорими вещества в газообразно състояние, като по този начин се намалява концентрацията на кислород или горимия материал.
Г) Химично въздействие върху горенето, при което в зоната на горенето се подават гасителни средства, водещи до намаляване на скороста на горенето, което е свързано с понижаване на температурата до прекратяване на горенето.
Най-смъртоносната част от пожара са токсичните изпарения, които се отделят от горящите материали. Димът от пожар може бързо да се разпространи в една сграда, а пожарогасителните инсталации имат възможност да намалят количеството на дима, отделяно при пожар. В обобщение пожарогасителната система: спасява животи, намаля потенциалните загуби наполовина и овладява проблема, преди той да излезе извън контрол.
3. ВЕНТИЛАЦИОНА СИСТЕМА ЗА ОТВЕЖДАНЕ НА ДИМ И ТОПЛИНА (ВСОДТ)
Димо и топлоотвеждащите инсталации имат важна роля в пожарната безопасност, особено в големи сгради. Когато е правилно монтирана и използвана, системата за Димо и топлоотвеждане може да спасява животи и да предпази сградата от структурни повреди. Ефективното отвеждане на дим и отровни газове възпрепятства събирането на големи количества от тях във вътрешността на сградата, което предотвратява вдишването им от хората вътре. Инсталацията за димо и топлоотвеждане също подобрява видимостта в сграда, което улеснява достъпа на всички хора, които все още са вътре, до евакуационните изходи. Това подобрение на видимостта има благоприятен ефект за пожарникарите и аварийните работници, които влизат в сградата. И накрая, отвеждането на дим и топлина помага на пожарникарите да открият пожара в сградата значително по-лесно. Тъй като вентилационните отвори за дим показват точно къде е източникът на дим, за пожарникарите е по-лесно да локализират огъня в сграда с вентилация, отколкото в сграда без вентилация. Това прави борбата с огъня по-лесна, намалявайки общите щети на сградата и потенциално спасявайки живота. Поради тази причина, системата за димо- и топлоотвеждане е един от най-съществените аспекти на проектирането на сгради, защитени от пожари.
A) Основната на димоотводни клапи функция на пожаропреградните клапи е да ограничат разпространението на огън, температура и дим, и допълнително, с използването на подходящи задвижващи механизми, да се използват в смесени вентилационни системи (използвани не само в случай на пожар, но например: за периодично проветряване).
Б) При нормална работа на системата, димоотводните клапи са в отворено или затворено положение. В случай на пожар, задвижващата система отваря димоотводните клапи в зоната на пожар (димоотводните клапи в другите зони преминават в затворено положение). Предназначени са за създаване на надеждни и ефективни вентилационни системи на големи помещения, като същевременно се гарантира високо ниво на безопасност и отстраняване на дима и горещите газове в случай на пожар.
В) Джет Вентилаторите са предназначени за създаване на надеждни и ефективни вентилационни системи на големи помещения, като същевременно се гарантира високо ниво на безопасност и отстраняване на дима и горещите газове в случай на пожар.