Пасивни мерки
Пасивни Мерки
1. ПОЖАРОЗАЩИТНИ СТЕНИ И ПРЕГРАДИ
Пожарозащитните стени се предвиждат за разделяне на помещения от различен клас на функционална пожарна опасност, както и за отделяне на производства с различна категория по пожарна опасност. Пожарозащитните стени се проектират с огнеустойчивост REI 60 (или EI 60) и се изпълняват от строителни продукти с клас по реакция не по-нисък от А2. Отворите в пожарозащитните стени се проектират с обща площ, която не превишава 25 % от площта на съответната стена. Вратите и капаците за защита на отвори в пожарозащитните стени се предвиждат самозатварящи се и с огнеустойчивост EI 60. Хоризонталните пожарозащитни прегради служат за ограничаване на разпространението на пожар във вертикална посока. Те се проектират като подови, тавански и междинни конструкции, изпълнени от строителни продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2, и с огнеустойчивост най-малко REI 60. Отворите в хоризонталните пожарозащитни прегради се защитават с автоматични затварящи устройства с огнеустойчивост най-малко EI60, които блокират и работата на преминаващите през тях съоръжения. Разрешава се общата площ на отворите в хоризонталните пожарозащитни прегради да е до 2% от площта на съответната преграда.
2. КОМИННА СИСТЕМА
В наредба iз-1971 строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар са описани изискванията към комините на една сграда. В тази наредба от чл. 127 до чл. 136 подробно са описани изискванията към комините на една сграда, която често тактически се пренебрегва и в резултат на това строителната продукция напрактика остава със скрити дефекти. Такива строежи са пожароопасни и риска от пожар при тях е неимоверно по-голям в сравнение с такива, при които са използвани пожаробезопасни, енергоефективни и екологични коминни системи. Това, което е още по-малко известно на широката общност е колко сериозни могат да бъдат последиците от неправилно изградени коминни системи.
3. ПЛАН ЗА ЕВАКУАЦИЯ
Главната цел на плана за евакуация е да не позволи появата на паника, хаос и безредици по време на евакуацията от дадена сграда. Когато разполагаме с ясно определен и добре практикуван план за евакуация, може да се гарантира порядъчно и безопасно напускане на сградата, което да даде възможност да се преброят хората, които успешно са се евакуирали. Част от компонентите на евакуационния план са: разполагане на табели на ключови места, които да помагат насочването към обезопасени от пожарозащитни стени и подове, коридори, водещи до безопасен изходи; снабдяване на сградата с аварийно стълбище при сгради, където това се изисква от „Наредба № Iз-1971 от 29.10.2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар“. Тези компоненти са основните средства, които дават насоки на хората в дадена сграда какви действия да предприемат в случай, че се налага да се евакуират. При случай на пожар, авария или бедствие, времето за вземане на решение е ключов фактор, от който може да зависи вашият живот, за това отделете време да се запознаете с евакуационния план, за да можете своевременно да реагирате и да вземете правилните решения.